چهارشنبه 5 اسفند 1394

دلنوشته

   نوشته شده توسط: امیر حسین خوش حال    نوع مطلب :دل نوشته ،

سلام به شما خوبان.

مدتی بود که « دل‌نوشته » ننوشتم چون نه دلی بود که بنویسد و نه « حالی » بود که بخواهد « خوش » باشد. زندگی ست دیگر چه می‌شود کرد. یکروز سفید است و یکروز سیاه، فقط باید دعا کنیم سفیدی‌هایش بیشتر از سیاهی‌هایش باشد.

به نظرم باید ارزش هر چیز را با نبودنش سنجید نه با بودنش. « مادر » تا وقتی هست ارزشش را نمی‌دانیم، وقتی رفت می‌فهمیم چقدر برایمان ارزش داشته است. منظورم این است که با نبودنش ارزشش سنجیده می‌شود حالا می‌تواند با ارزش باشد یا نباشد.

« سلامتی » هم همینطور است. این‌روزها اغلب به همین چیزهای مزخرف فکر می‌کنم. به اینکه تعداد موهای سفیدِ سرم دارند کم کم بیشتر می‌شوند و در آینده‌ای نه چندان دور جای موهای سیاه را می‌گیرند. اولین باری که روی سرم موی سفید بود با شوق به دیگران نشان می‌دادم که « ببینید موی سفید دارم روی سرم ». حالا تعداد موهای سفیدم زیاد شده‌اند و دیگران می‌گویند: « ای وای چقدر موهایت سفید شده اند ». من هم می‌خندم و می‌گویم: « دارند مثل دلم می‌شوند»

همین است، همه چیز همین است. نمی‌توانم « همین است » را تعریف کنم ولی کلّن همه چیز همین است. برای منی که الان دارم این متن را تایپ می‌کنم همه چیز همین است، و برای شما هم که اکنون دارید این متن را می‌خوانید همه چیز همین است.  به دور و برتان نگاه کنید، به صندلی‌ها، به بغل دستی‌تان، به آخرین کسی که به شما پیام داده، به صدای موسیقی که دارید گوش می‌دهید، به سوپرمارکت سرکوچه، به شکل منزلتان یا محل کارتان، به همان الدنگی که الدنگ است، همه چیز همین است، همین. باید بپذیریم چه سخت و چه راحت. باید بپذیریم که این مشکلات هست و آن امکانات نیست. اصلن چرا من باید حرف بزنم وقتی که همه چیز همین است؟. غصه‌های من مال من، غصه‌های تو مال تو. تنهایی من مال من، تنهایی تو مال تو. مشکلات من مال من، مشکلات تو مال تو. اعصاب خردی من مال من، اعصاب خردی تو مال تو. شکست‌های من مال من، شکست‌های تو مال تو. به همین راحتی، واقعن به همین راحتی. به قول شاعر:

خوب و بد هرچه نوشتند به پای خودمان / انتخابی‌ست که کردیم برای خودمان

به خدا همه چیز همین است. فکر می‌کردیم همه چیز این نیست، فکر می‌کردیم اگر ناراحتیم قطعن دیگران هم با ما هم‌حسی می‌کنند، اما نه رفیق نه. همه چیز همین است. خیلی از ما چندوقت دیگر عید را به هم تبریک می‌‌گوییم اما نمی‌دانیم سالی که گذشت به دوستمان چگونه گذشت و سالی هم که خواهد آمد چگونه بر او می‌گذرد.

بهتر است دهانم را ببندم، به قول صادق هدایت حرف‌هایم را برای خودم نگه دارم. ولی از من به شما وصیت و نصیحت که همه چیز همین است.

اینبار شعر طنز نگذاشتم و از غزل‌های عاشقانه‌ی جدیدم تقدیمتان می‌کنم. یادتان باشد همه‌چیز همین است! !

امیرحسین خوش‌حال