تبلیغات
امیرحسین خوش حال - دلنوشته و شعر عاشقانه
شنبه 2 اردیبهشت 1396

دلنوشته و شعر عاشقانه

   نوشته شده توسط: امیر حسین خوش حال    نوع مطلب :دل نوشته ،اشعار جد ،

دل نوشته + شعر عاشقانه:

سلام دوستانِ عزیز.

دو مجموعه ی شعر آماده ی چاپ دارم که یکی اشعار طنزم هست و دیگری عاشقانه هایم. اما متأسفانه انگیزه ای برای چاپشان ندارم. گاهی که چشمم می افتد به اشعارم دلم کباب می شود ولی خب چه می شود کرد. دولت‌مردان کارشان را خیلی خوب بلدند. انگیزه را از کسی بگیری کارش را ساخته ای، به همین راحتی. بهترین چیز برای تخریب یک چیز؛ رها کردن آن است. وقتی رهایش کنی خودش خراب می شود و تو هم مقصر نیستی. نه تنها حال و حوصله ندارم کتاب های شعرم را چاپ کنم بلکه حتا انگیزه ندارم اتاق کارم را مرتّب کنم و کتاب هایم همه وسط اتاق پاش خورده اند. همین جا عذرخواهی می کنم از کتاب هایم. از سعدی، مولوی، حافظ، رهی، صائب، عطار، شاعران و نویسندگان کلاسیک، از گل آقا، شاعران امروزی، کتب تاریخی، از شمس تبریزی، از کتب فلسفی، از ابوالفضل بیهقی عزیز، از همایی بزرگ، از شازده کوچولو، از نزار قبانی، آخ آخ از صادق هدایت و ... . شرمنده ام که نمی توانم جمعتان کنم و ولو شده اید در یک اتاق نمور، واقعن ببخشید. این بلایی ست که دوستان سر ما آورده اند. شاعران حال ندارند کتاب چاپ کنند، مردم هم حال ندارند کتاب بخرند، خواندنش پیشکش.

گاه گاهی به جلساتی که برای شعرخوانی دعوتم می کنند می روم اما حالِ آن ها را هم دیگر ندارم. راستش را بخواهید حتا حال ندارم شعرهایم را جایی بنویسم و اغلب روی گوشی ام یادداشت می کنم و بعد یکهو پاک می شوند چون گوشی ام عهد بوقی ست. برخی شعرها را برای دوستانم پیامک می کنم و آن ها شاید داشته باشند اشعارم را. انگیزه نیست رفیق، انگیزه نیست.

از تنهایی متنفرم، تنهایی یعنی همین چیزی که من الان در وسطش هستم. منظورم از تنهایی « بی کسی » نیست. این دو با هم فرق دارند. ما شاید بی کس نباشیم ولی خب شاید تنها باشیم. تنهایی به قول « گروس » « زخمی ست که از بدنِ آدم بزرگتر است ». استخوانت را فشار می دهد بی پدر؛ مچت را می خواباند لامصّب. 29 سال سن دارم و از وقتی یادم است تنهایی را حس کرده ام. از همان کودکی که ظهرها می رفتم تنها در اتاق آخرمان برای خودم می نشستم و به این فکر می کردم که الان شیرهای جنگل های آمازون دارند چه کار می کنند؟. خب یکی نبود بگوید به تو چه که چه کار دارند می کنند. شاید از همان اول خل وضع بوده ام نمی دانم. فاصله ست عزیزم فاصله ست. بین مردم و من فاصله ایجاد شده است. فاصله ای ناخواسته. آن ها بی من راحتند ولی خداوکیلی من گاهی دوست دارم با مردم باشم و گوش بدهم. اما عمدتن وقتی که جایی می روم ـ که البته زیاد هم جایی نمی روم ـ ، همه زیاد با بودن من حال نمی کنند چون ساکتم. واقعن حرفی برای گفتن ندارم و حرفی هم نیست که بزنم. من لاک پشت شده ام، از لاکم که بیرون می آیم می ترسم لگدم کنند. در لاکِ من هم کسی جا نمی شود. چه کار کنم؟ معتاد شوم خوب است؟ خودکشی کنم خیال همه راحت می شود؟ راستش چندباری به خودکشی فکر کرده ام ولی نگهش داشته ام برای روز مبادا. دوست دارم شعرهایی که نگفته ام را بگویم و شعرهایی که نخوانده ام را بخوانم و بعد بمیرم. با شعر به زندگی امیدوار می شوم، به بودن علاقه مند می شوم.

وقتی شعری را می سرایم اول تپش قلب می گیرم، گاهی تیشرتم از تپشش تکان می خورد، بعد کم کم روحم عرق می کند و تمرکزم را از دست می دهم و عجیب غریب می شوم، مثلن به یک جا خیره می شوم یا حواسم نیست شیر آشپزخانه را باز گذاشته ام یا سیگارم را نمی کشم و فرش را می سوزاند. گاهی لباس می پوشم و برای زایمان از خانه بیرون می زنم و قدم می زنم، که این، کار را بدتر می کند چون مردم کج نگاهت می کنند. مثلن می روم چیزی بخرم بعد از خرید خیلی شیک بدون حساب کردن بیرون می آیم و بعد فروشنده صدایم می زند و من هم کارتم را می دهم تا پول بکشد، حتمن با خودش می گوید: « قیافه ش به دودره بازا نمی خوره ولی می خواست پول ما را بخوره بی شرف. قرصیه دیگه چه کارش میشه کرد »

وقتی سرودنِ شعر تمام می شود دیوانگیِ دیگری به سراغم می آید و آن بی تابی ست. نمی توانم سر جایم بنشینم. رفتارم عجیب می شود. هی شعر را می خوانم و هی با خودم کیف می کنم. کارهای عجیب می کنم که بعدها وقتی عقلم سرجایش بر میگردد می گویم ای دل غافل چه حرکت ضایعی کرده ام. به هر حال این ها همه کشک بود که سابیدم.

شریعتی می گوید « درد انسان متعالی تنهایی ست ». یعنی هرچه تنهاتر شوی داری بزرگتر و آدم تر می شوی. چه بگویم دیدگاه شریعتی ست نه من. شاید درست باشد ولی خب لحظه هایی که تنهایی ما را بیچاره می کند و کرده است چه می شود؟. گاهی قشنگ حس می کنم که درختانِ برخی خیابان ها تا مرا می بینند به خودشان می گویند: « باز این علاف آمد ». ایستگاه های اتوبوس هم همین را می گویند. چندی پیش که مشهد بودم یکروز از اول یک ایستگاه سوار اتوبوس شدم و آخرش پیاده نشدم و دوباره با همان برگشتم. عاشقِ نشستن پشتِ صندلیِ راننده در اتوبوسم کنار پنجره در مسیر طولانی. خیلی از شعرهایم را آن جا سروده ام. حتمن راننده می گوید: « خدا مریضا رو شفا بده ». شبها روی ایستگاه های اتوبوس می نشینم و سیگار می کشم و باز به این فکر می کنم که الان شیرهای آمازون دارند چه کار می کنند؟ واقعن برای شما مهم نیست که همین الان در آمازون چه خبر است؟ در بالای جو چه خبر است؟ در دل ابرها چه خبر است؟ در اقیانوس ها چه خبر است؟. بزرگترین آرزویم این بوده و هست که خدا باشم. چه خوب می شد. همه چیز را می دانستم، خیلی چیزها و کس ها را می بخشیدم، خیلی چیزها را در دلم نگه می داشتم، از آن بالا به مردم نگاه می کردم و غش غش می خندیدم. به چک، سفته، حساب بانکی، کارت به کارت، ماشین مدل جدید، آنتالیا، سالن زیبایی، مد روز و از همه مهمتر می خندیدم به شاعرها و آن هایی که فکر می کنند همین الان شیرهای آمازون دارند چه کار می کنند...


این مثنوی عاشقانه و تازه ام تقدیم شما:

می شود نامِ مرا بر بدنت درج کنی؟

می شود اسم مرا در همه جا خرج کنی؟

می شود دل نزنی؟ دل ندهی؟ دل نبَری؟

می شود روسری و مانتوی آبی نخری؟

می شود حرف؛ تو با آدمِ عاقل نزنی؟

می شود بر مژه‌ی خویش تو ریمل نزنی؟

می شود تیغ نگیری سر ابروهایت؟

می شود رنگ نپاشی وسطِ موهایت؟

می شود نرم‌کننده به سرِ وِز نزنی؟

می شود بر لبِ خود هی رژِ قرمز نزنی؟

می شود درک کنی: شاعری و شب‌گردی

می شود ترک کنی فاصله را برگردی؟

می شود داخلِ هر جمع؛ تو رقصان نشوی؟

می شود اصلن از این خانه تو بیرون نروی؟

می شود با سُننِ گندِ من همراه شوی؟

می شود منصرف از دامنِ کوتاه شوی؟

می شود شعر شوی؟ رود شوی؟ ماه شوی؟

می شود بهرِ سخن‌های دلم چاه شوی؟

می شود مست شوَم گیره به مویت بزنم؟

می شود گرم شوم بوسه به رویت بزنم؟

می شود شاعرِ بی واژه‌ی چشمت بشوم؟

می شود فحش دهی عاشقِ خشمت بشوم؟

می شود حسّ قشنگی به جهانم بدهی؟

به رفیقانِ خودت باز نشانم بدهی؟

می شود در وسطِ جمع به من زل بزنی؟

گاه و بی‌گاه به تنهائیِ من پل بزنی؟

می شود شعر برایت بسرایم همه شب؟

یک پیامک بفرستی تو برایم همه شب؟

می شود در وسطِ قلبِ تو شلیک شوم؟

می شود یک ـ دو قدم من به تو نزدیک شوم؟

می شود این بشودها همگیشان بشود؟

می شود هرچه شود از دلت عشقم نرود؟

امیرحسین خوش حال

@tanzekhoshhal